Odpust parafialny 2022
Ks. proboszcz Mirosław Donabidowicz udzielił wywiadu Aspektom (dodatek do tygodnika Niedziela), zapraszając mieszkańców miasta Zielonej Góry na uroczystości odpustowe św. Urbana I Papieża. Ks. Proboszcz przypomniał krótko postać patrona miasta. Powiedział, że jest to święty na trudne czasy, kiedy wielu poszukuje Boga, ma problem by wytrwać w wierze, a wielu odchodzi od Kościoła. Choć żył w odległych czasach, to warto go przywołać. Nawrócił 5 tysięcy pogan. Wśród nich była również św. Cecylia. Dla ludzi słabych jest szczególnym pośrednikiem w drodze ku Bogu, w wytrwałości w wierze i nawróceniu do Boga. Warto się do niego zwracać. Dlatego w naszym kościele patronalnym w każdy wtorek po Mszy św. wieczornej jest odmawiana nowenna do św. Urbana I za mieszkańców i władze miasta, za wszystkich ludzi dobrej woli, wypraszająca łaskę wiary i Boża opiekę.
Ks. Proboszcz opowiedział również o tym, w jaki sposób relikwie (pierwszego stopnia – kość udowa) świętego męczennika zostały znalazły się w naszym kościele. Sprowadzone zostały z Rzymu dzięki pomocy ojca Michała Legana (pochodzącego naszego miasta paulina), który jest obecnie rzecznikiem Jasnej Góry a w tamtym czasie, w 2001 r., pracował we Włoszech. Zwrócił się on do ówczesnego arcybiskupa archidiecezji, w której znajdowały się relikwie św. Urbana z prośbą o podzielenie się nimi. Arcybiskup chętnie przystał na propozycję i tak otrzymaliśmy relikwie.
Relikwiarz świętego Urbana znajdujący się w naszym kościele jest duży, na wzór pomnika stojącego w centrum miasta, na placu przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Jego imię nosi również rondo przy wjeździe do miasta od ul. Wrocławskiej. A na autobusach komunikacji miejskiej widnieje jego wizerunek.
W Polsce istnieje 13 parafii św. Urbana I, jednak w Zielonej Górze jest on patronem nie tylko parafii, ale także miasta.
W czwartek 19 maja o godzinie 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa. Przewodniczył ksiądz proboszcz parafii św. Jadwigi Adrian Put, który wygłosił kazanie. Obecni byli księża: ksiądz ekonom diecezji Rafał Tur, ks. proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej Piotr Kamiński, ks. proboszcz senior Włodzimierz Lange, ks. proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. Jan Pawlak, ks. proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela Mirosław Maciejewski, oraz nasi księża – ks. proboszcz Mirosław Donabodowicz. ks. Jan Romaniuk ks. wikariusz Grzegorz Laskowski. Przybyli również księża z naszego dekanatu, w tym ks. Paweł Terzyk. Po Mszy św. uczestniczyliśmy w procesji wokół kościoła. Towarzyszyła nam orkiestra zastalowska, a baldachim nieśli strażacy.
Na zakończenie Ksiądz Proboszcz wręczył medale św. Urbana I przyjaciołom i zasłużonym dla naszej parafii: ks. Mirosławowi Maciejewskiemu, ks. Janowi Romaniukowi, siostrze Klarze – delegatce ze Strachociny, siostrze Karolinie – przełożonej domu zakonnego w Zielonej Górze, siostrze Marcie pracującej w naszej parafii, państwu Kazimierze i Władysławowi Drozdom, pani Małgorzacie Drózd-Schuring, pani Edycie Drózd.
Anna Paszkowicz-Szymczak