Według Katechizmu Kościoła katolickiego „Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją” (KKK 1131).
Ważne informacje
- W naszej parafii Chrztu świętego udzielamy w 3 niedziele miesiąca, podczas Mszy świętej o godz. 11.00, a w wakacje o godz. 12.30.
- W wyborze imienia dziecka, kierujemy się świętym patronem dla dziecka, a nie modą, która przemija.
- Informujemy Chrzestnych odpowiednio wcześniej, aby mogli zatroszczyć się o potrzebne dla siebie dokumenty.
- Zamiar chrztu dziecka należy zgłosić w kancelarii parafialnej odpowiednio wcześniej.
- Należy przedstawić następujące dokumenty:
– metryka urodzin dziecka (oryginał),
– jeśli dziecko nie jest z parafii św. Urbana I, potrzebne jest zezwolenie na chrzest z parafii aktualnego zamieszkania dziecka,
– data i miejsce ślubu Rodziców dziecka oraz imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania,
– dane o Rodzicach Chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania chrzestnych),
– świadectwo uczestnictwa w kursie dla Rodziców i Chrzestnych (4 nauki w naszej Diecezji),
– zaświadczenie z parafii zamieszkania Rodziców Chrzestnych, że mogą być Chrzestnymi (przyjęty sakrament Bierzmowania, są osobami wierzącymi i praktykującymi). Zaświadczenia do spowiedzi przed chrztem Rodzice i Chrzestni otrzymują w kancelarii (pod warunkiem, że nie istnieją przeszkody uniemożliwiające przystąpienie do Sakramentu Pokuty, np. związek w konkubinacie).
- Nauki przed chrztem dla Rodziców i chrzestnych odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca po Mszy świętej wieczornej w kościele.
- Na Mszę świętą z chrztem przychodzimy co najmniej 15 minut przed jej rozpoczęciem.
- Wszystkie skompletowane zaświadczenia od Chrzestnych i Rodziców oddaje się na nauce lub w dniu chrztu przed Mszą świętą w zakrystii.
Do chrztu potrzebne są dla Dziecka: świeca i biała szata.
Kim jest chrzestny?
Chrzestny to Ktoś, kto żyjąc Wiarą i Bogiem, może własnym przykładem życia pociągnąć ku Bogu, wspierać w potrzebie, modlić się za dziecko, a nawet zastąpić dziecku Rodziców Naturalnych – np. gdyby zginęli.
Chrzestny sprawdza się w chwili, gdy Rodzice naturalni rozchodzą się lub nie interesują się własnym dzieckiem.
Jeżeli wtedy dziecko idzie do Dziadków, Domu Dziecka, Rodziny Zastępczej – pojawiają się pytania: A gdzie są CHRZESTNI? Po co są CHRZESTNI?
Chrzestnym może być każdy człowiek wierzący i praktykujący, który został umocniony Duchem Świętym w Sakramencie Bierzmowania. Nie ma też przeszkód, aby przystąpić do Sakramentu Spowiedzi i Komunii św. Przeszkodą jest np. życie w związku z inną osobą, bez sakramentów świętych.
Chrzestni według Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 872 – Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kan. 873 – Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.
Kan. 874 – § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1 jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2 ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3 jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4 jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5 nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
Ważne informacje
- Przygotowanie do Sakramentu bierzmowania rozpoczyna się w klasie VII Szkoły Podstawowej.
- Potrzebne dokumenty:
– skrócony akt chrztu,
– zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej.
- Bierzmowanie przyjmuje wierzący, który trwa w relacji z Bogiem, pragnie ją pogłębiać, praktykuje sakramenty i chce być umocniony Duchem Świętym.
- Pozostałe informacje znajdują się w zakładce grupy parafialne, bierzmowani.
Sakrament bierzmowania według Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 879 – Sakrament bierzmowania, który wyciska charakter i przez który ochrzczeni, postępując na drodze chrześcijańskiego wtajemniczenia, są ubogacani darem Ducha Świętego i doskonalej łączą się z Kościołem, umacnia ich i ściślej zobowiązuje, by słowem i czynem byli świadkami Chrystusa oraz szerzyli wiarę i jej bronili.
Ważne informacje
- Porządek Mszy świętych w naszej parafii umieszczony jest w prawej kolumnie strony.
- Przygotowanie do I Komunii Świętej rozpoczyna się w Rodzinie przez:
– systematyczne uczestnictwo we Mszy świętej w Niedzielę z dzieckiem,
– wspólną modlitwę z dzieckiem,
– rozmowy z dzieckiem o wartości Komunii Świętej jako Pokarmu dla Zbawienia,
– umacnianie wiary dziecka przez przykład, słowo i modlitwę,
– uczęszczanie na katechezę w szkole.
- Dzieci do I Komunii Świętej przystępują w klasie trzeciej szkoły podstawowej.
- Wymaganym dokumentem jest skrócony akt chrztu dziecka.
Najświętsza Eucharystia według Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 897 – Najbardziej czcigodnym sakramentem jest Najświętsza Eucharystia, w której sam Chrystus Pan jest obecny, ofiaruje się oraz jest spożywany i dzięki której Kościół ustawicznie żyje i wzrasta. Ofiara eucharystyczna, pamiątka śmierci i zmartwychwstania Pana, w której uwiecznia się Ofiara Krzyża, jest szczytem i źródłem całego kultu oraz życia chrześcijańskiego; oznacza ona i sprawia jedność Ludu Bożego, przez nią buduje się Ciało Chrystusa. Pozostałe bowiem sakramenty i wszystkie kościelne dzieła apostolatu mają związek z Najświętszą Eucharystią i ku niej są ukierunkowane.
Kan. 898 – Wierni powinni z największym szacunkiem odnosić się do Najświętszej Eucharystii, biorąc czynny udział w sprawowaniu najczcigodniejszej Ofiary, z największą pobożnością i często przyjmując ten sakrament i adorując Go z najwyższą czcią. Duszpasterze wyjaśniając naukę o tym sakramencie powinni starannie pouczać wiernych o tym obowiązku.
Ważne informacje
- Spowiedź święta w naszej parafii jest możliwa od poniedziałku do soboty 10 minut przed Mszą świętą poranną oraz 30 minut przed Mszą świętą wieczorną i/lub w czasie Mszy świętej.
- W niedziele spowiedź święta w czasie Mszy świętej.
Spowiedź święta według Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 959 – W sakramencie pokuty, wierni wyznający uprawnionemu szafarzowi grzechy, wyrażający za nie żal i mający postanowienie poprawy, przez rozgrzeszenie udzielone przez tegoż szafarza otrzymują od Boga odpuszczenie grzechów po chrzcie popełnionych i jednocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc zadali ranę.
Ważne informacje
- Chorych odwiedzamy w pierwsze soboty miesiąca od godz. 8.00.
- Chorych do odwiedzin zgłaszamy w kancelarii parafialnej lub po Mszach świętych.
- Do wezwania w nagłych przypadkach można dzwonić pod nr telefonu stacjonarny: 68-320-00-60 lub komórkowy: 513-083-516.
Sakrament namaszczenia chorych według Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 998 – Namaszczenia chorych, poprzez które Kościół wiernych niebezpiecznie chorych powierza Chrystusowi cierpiącemu i uwielbionemu, ażeby ich podtrzymał i zbawił, udziela się przez namaszczanie ich olejem i wypowiedzenie słów przepisanych w księgach liturgicznych.
Święcenia według Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 1008 – Na mocy ustanowienia Bożego, przez sakrament święceń niektórzy spośród wiernych, naznaczeni w nim niezatartym charakterem, są ustanawiani świętymi szafarzami; są oni mianowicie konsekrowani i przeznaczeni ażeby – każdy odpowiednio do swojego stopnia, wypełniając w osobie Chrystusa-Głowy zadania nauczania, uświęcania i kierowania – byli pasterzami Ludu Bożego.
Kan. 1009 – § 1. Święceniami są: biskupstwo, prezbiterat i diakonat.
§ 2. Są one udzielane przez nałożenie rąk i modlitwę konsekracyjną, przepisaną dla poszczególnych stopni w księgach liturgicznych.
Ważne informacje
- Chęć zawarcia małżeństwa zgłaszamy w kancelarii parafialnej najpóźniej 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu.
- Potrzebne dokumenty:
– aktualne świadectwa Chrztu świętego,
– dowody osobiste,
– świadectwo katechizacji,
– zaświadczenie z Poradnictwa Rodzinnego o uczestnictwie w spotkaniach,
– zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim,
– zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do zawarcia ślubu konkordatowego,
– akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny,
– znajomość danych osobistych świadków.
- Umówienie terminu spisania protokołu przedmałżeńskiego (ok. godziny).
- Świadectwo Chrztu świętego ma ważność 6 miesięcy od daty jego wystawienia.
- Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego mają ważność 6 miesięcy od daty wystawienia.
- Zarówno Świadectwa Chrztu świętego jak i dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego w chwili zawierania związku małżeńskiego muszą być ważne.
Małżeństwo według Prawa Kanonicznego
Kan. 1055 – § 1. Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.
§ 2. Z tej racji między ochrzczonymi nie może istnieć ważna umowa małżeńska, która tym samym nie byłaby sakramentem.
Sakramentalia to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je poprzez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia (…) niemal każde godziwe użycie rzeczy materialnych może zostać skierowane do uświęcenia człowieka i uwielbienia Boga.
Sakramentalia „mają wciągać człowieka w atmosferę religijną i dobrze przygotować do przyjęcia sakramentów. Można je rozumieć także jako promieniowanie sakramentów na życie codzienne. Uświadamiają one łaski i zadania sakramentów” (T. Sinka).
Ważne informacje
- W sprawie pogrzebu prosimy dzwonić pod numer telefonu stacjonarny: 68-320-00-60 lub komórkowy: 513-083-516, aby ustalić godzinę Mszy świętej.
- Potrzebne dokumenty:
– akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
– zaświadczenie o zaopatrzeniu Sakramentami świętymi.
- Jeśli śmierć nastąpiła poza parafią, np. w szpitalu, zaświadczenie o zaopatrzeniu Sakramentami świętymi wystawia kapelan szpitala.
Sprawa poronienia – do czego Rodzice mają prawo:
- Do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Szpital wystawia w takiej sytuacji tzw. pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Przysługuje ono każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi), bez względu na czas zakończenia ciąży. W USC otrzymasz wtedy skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwo. Aktu zgonu nie sporządza się. Akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie „aktem zgonu”.
- Prawo do rejestracji dotyczy także tych dzieci, które zostały poronione/urodzone w domu.
- Prawo do rejestracji dziecka w USC dotyczy także dzieci, które zostały poronione/urodzone poza granicami Polski, nawet jeśli państwo, w którym doszło do poronienia/porodu prawo to ogranicza np. ze względu na długość trwania ciąży.
- Prawo do urlopu macierzyńskiego (lub zasiłku macierzyńskiego, jeśli kobieta przebywa na urlopie wychowawczym). W przypadku narodzin martwego dziecka kobiecie przysługuje połowa wymiaru urlopu. Obecnie jest to 8 tygodni.
- Prawo do pochowania dziecka (jego ciała czy szczątków), bez względu na czas zakończenia ciąży. Szpital wydaje wtedy Kartę Zgonu. Dokument ten potrzebny jest na cmentarzu, aby pochować dziecko.
- Prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego – bez względu na czas zakończenia ciąży. W ZUS-ie należy przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt zgonu. W sytuacji, gdy akt zgonu nie został sporządzony (dziecko urodziło się martwo) przedstawia się akt urodzenia z adnotacją o martwych narodzinach.
- W szpitalu Rodzice mają prawo do uzyskania informacji.
- Prawo, jak każdy pacjent, do uzyskania dokumentacji medycznej.
Prawne aspekty poronienia
Rodzice dzieci zmarłych w wyniku poronienia mają również prawo do pogrzebu swoich dzieci. Czytaj dalej…